Toate
Stiri
Video Noutati
TV & Live
 Nou
Informari
Locale
 Nou
HEY!
Serviciul
LONews
Ultimele semnale
HEY! Zece ani de la trecerea la cele veşnice a Preafericitului Părinte Teoctist (1915 - 2007)...
Din seria „Pro Memoria – Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului” Zece ani de la trecerea la cele veşnice a Preafericitului Părinte Teoctist Arăpaşu – Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române (1915 – 2007)… Frânturi de gânduri şi sentimente despre momentul marii sale treceri… Dacă ar fi totuşi, să mă bucur de ceva anume în aceste zile, vremuri şi momente de reculegere şi reflecţie, este faptul că iată, de două milenii încoace, adică ... [Vezi tot semnalul]
HEY! Gratitudine şi admiraţie – Părintele Paroh Daniel Goga de la Biserica „Sf. Antonie cel Mare"...
Urare, gratitudine şi admiraţie – Părintele Paroh Daniel Goga de la Biserica „Sf. Ier. Nicolae şi Sf. Antonie cel Mare” din cartierul bucureştean Titan – la împlinirea a cincizeci de ani de viaţă pământească pilduitoare, încununată cu o propovăduire, mărturisire şi slujire autentică, rodnică şi binecuvântată... Preacucernice Părinte Paroh Daniel Goga, La acest mărit praznic şi ceas aniversar – al zilei dumneavoastră de naştere, acum, când împliniţi f... [Vezi tot semnalul]
HEY! Biserica “Sfântul Antonie cel Mare” Titan – Bucureşti – scurtă prezentare (micromonografie)...
Biserica “Sfântul Antonie cel Mare” Titan – Bucureşti – scurtă prezentare (micromonografie) I. Arhiepiscopia Bucureştilor I. 3. Protoieria Sector 3 – Bucureşti I. 3. 27. Parohia “Sf. Antonie cel Mare” Titan (Protieria sector 3 – Bucureşti) A. B. Istoricul comunităţii parohiale şi al bisericii parohiale Istoricul parohiei “Sfântul Antonie cel Mare” Titan şi al bisericii cu hramurile “Sf. Ier. Nicolae” şi “Sf. Cuv. Antonie” de la Iezerul – Vâlcea La răsărit şi la nord - est de fost... [Vezi tot semnalul]
HEY! Părintele Ic. Stavr. Gheorghe Nemeş la ceas aniversar – cincizeci de ani de slujire sacerdotală...
Părintele Ic. Stavr. Gheorghe Nemeş la ceas aniversar – cincizeci de ani de slujire sacerdotală, preoţească, pastorală şi misionară, admirabilă, vrednică, elegantă, frumoasă, bogată şi binecuvântată…  De unde sunteţi, de loc, Domnule Gomboş? M-au întrebat, în diverse împrejurări, diferiţi interlocutori… Din Oradea! Le-am răspuns. A, da, acolo aveţi un preot vrednic şi foarte cunoscut! Am primit răspunsul. Cine, anume? Am întrebat eu. Părintele Gheorghe Nemeş!... Am primit, din nou, r... [Vezi tot semnalul]
HEY! Părintele Ic. Stavr. şi Paroh Vasile Bota la ceas aniversar (1966 - 2016)...
Părintele Ic. Stavr. şi Paroh Vasile Bota la ceas aniversar – cincizeci de ani de viaţă pământească şi peste douăzeci de ani de slujire sacerdotală, preoţească, pastorală şi misionară, rodnică, admirabilă, vrednică, elegantă, frumoasă, bogată şi binecuvântată… De unde sunteţi, de loc, Domnule Gomboş? M-au întrebat, în diverse împrejurări, diferiţi interlocutori… Din Oradea! Le-am răspuns. A, da, acolo aveţi un preot vrednic şi foarte cunoscut! Am primit răspunsul. Cine, anume? Am întrebat e... [Vezi tot semnalul]
HEY! Biserica „Sf. Ap. Andrei” din municipiul Oradea, judeţul Bihor...
Biserica „Sf. Ap. Andrei” din municipiul Oradea, judeţul Bihor – oază duhovnicească de dăinuire, propovăduire şi slujire autentică, rodnică şi binecuvântată... Biserica despre care voi vorbi puţin, în cele ce urmează, este un locaş de închinare, meditaţie şi rugăciune, foarte drag sufletului meu!... De ce? Din foarte multe motive, cum ar fi: frumuseţea sfintelor slujbe şi a cântărilor bisericeşti – promovate şi susţinute de către o strană impecabilă; bogăţi... [Vezi tot semnalul]
HEY! Biserica „Sf. Ier. Nicolae şi Sf. Antonie cel Mare” din cartierul bucureştean Titan...
Biserica „Sf. Ier. Nicolae şi Sf. Antonie cel Mare” din cartierul bucureştean Titan – oază duhovnicească de dăinuire, propovăduire şi slujire autentică, rodnică şi binecuvântată... Biserica despre care voi vorbi puţin, în cele ce urmează, este un locaş de închinare, meditaţie şi rugăciune, foarte drag sufletului meu!... De ce? Din foarte multe motive, cum ar fi: frumuseţea sfintelor slujbe şi a cântărilor bisericeşti – promovate şi susţinute de către o stra... [Vezi tot semnalul]
HEY! Raport de activitate – Biserica „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” – Titan – Bucureşti...
Raport de activitate – acţiunile umanitar – bisericeşti şi activităţile caritativ - filantropice, precum şi serile cultural - spirituale şi duhovniceşti, organizate de către, în cadrul şi la nivelul parohiei noastre „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” – Titan – Bucureşti, pe parcursul anilor 2014, 2015 şi 2016… 2014 17 Februarie – seară duhovnicească, intitulată "Importanţa şi valoarea Părintelui Duhovnicesc în viaţa creştinului", susţinută de către Părintele Daniel Barâcă – Parohul Bisericii „... [Vezi tot semnalul]
HEY! Părintele Patriarh Daniel al Bisericii Ortodoxe Române – la ceas omagial şi aniversar...
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel al Bisericii Ortodoxe Române – la ceas omagial şi aniversar – împlinirea frumoasei vârste de 66 de ani (1951 – 2017)… La acest mărit praznic şi deosebit ceas aniversar – al zilei Preafericirii Voastre de naştere, a împlinirii unei frumoase vârste, de 66 de ani de viaţă rodnică şi pilduitoare, precum şi a împlinirii a zece ani de patriarhat vrednic, rodnic, îmbelşugat şi binecuvântat de Dumnezeu, doresc să vă felicit, în mod deosebit şi să vă urez, Pre... [Vezi tot semnalul]
HEY! Preacuvioaul Părinte Arhimandrit Teofil Bădoi de la Mănăstirea Slănic – Argeş (1925 – 2010)...
Din seria „Pro Memoria – Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului” Şapte ani de la săvârşirea din această viaţă a Preacuvioaului Părinte Arhimandrit Teofil Bădoi de la Mănăstirea Slănic – Argeş (1925 – 2010)... În iureşul timpului şi în vârtejul zilei apucăm să ne mai gândim, din când în când, la viaţa omului şi, mai ales, la moartea acestuia, îndeosebi atunci când, primind un telefon, aflăm că a mai trecut cineva apropiat şi drag no... [Vezi tot semnalul]
HEY! Despre problema desei sau rarei împărtăşanii în concepţia Sfântului Nicodim Aghioritul - P. a II a…
Despre problema desei sau rarei împărtăşanii în concepţia Sfântului Nicodim Aghioritul… Observaţia a şasea Referindu-se la dumnezeiasca Împărtăşanie, unii pun înainte cuvântul spus în Proverbe (25,16) şi spun: "Când găseşti miere, mănâncă îndeajuns, ca nu cumva mâncând peste măsură să vomiţi". La aceste sofisme ne ruşinăm să facem întâmpinare. Fiindcă, potrivit lui Grigorie Sinaitul şi altor părinţi, mâncarea mierii nu se înţelege cu referire la dumnezeieştile Taine, ci despre contemplaţi... [Vezi tot semnalul]
HEY! Despre problema desei sau rarei împărtăşanii în concepţia Sfântului Nicodim Aghioritul - P. I...
Despre problema desei sau rarei împărtăşanii în concepţia Sfântului Nicodim Aghioritul… Înainte de a intra în reflecţiile asupra Sfintei Împărtăşanii – abordate şi dezbătute într-un mod cât se poate de laborious, argumentat şi întemeiat de către Sfântul Cuvios Nicodim Aghioritul, în a înţelege ce este ea, vom face o scurtă introducere cu privire la rolul ei în viaţa creştină, unde este nevoie a pune început prin a arăta temeiul ei şi a celorlalte Sfinte Taine în Iisus Hristos, Dumnezeu-om. ... [Vezi tot semnalul]
HEY! Invitatie in pelerinaj la Manastirea Frasinei, judetul Valcea - 11.08.2017 - 12.08.2017...
Invitatie in pelerinaj la Manastirea Frasinei, judetul Valcea - 11.08.2017 - 12.08.2017... Cu ajutorul lui Dumnezeu dorim si intentionam ca in zilele de 11 si 12 August 2017, sa plecam, din nou, in pelerinaj la Manastirea Frasinei din judetul Valcea, asa dupa cum procedam noi, de fiecare data, la inceputul sau in cadrul celor patru sfinte posturi de peste an!... Prin urmare, si de aceasta data, plecarea noastra va avea loc in ziua de vineri - 11.08.2017, orele 17,00 din statia de metrou... [Vezi tot semnalul]
HEY! Itinerar - pelerinaj in Sf. Munte Athos - Grecia - in perioada 16.10.2017 - 21.10.2017...
Itinerar - pelerinaj in Sf. Munte Athos - Grecia - in perioada 16.10.2017 - 21.10.2017... In perioada 16.10.2017 - 21.10.2017, cu ajuorul lui Dumnezeu, intentionam sa organizam, in cadrul si la nivelul parohiei noastre, urmatorul pelerinaj in Grecia - Thessalonic si Sf. Munte Athos, fiind cel mult treisprezece persoane (barbati), si avand itinerarul de mai jos: Luni - 16.10.2017, orele 5,00 dimineata, vom pleca de la Biserica noastra parohiala "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cart... [Vezi tot semnalul]
HEY! Părintele Arhim. Arsenie Papacioc (1914 – 2011) de la Mănăstirea „Sfânta Maria” Techirghiol...
Din seria „Pro Memoria – Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului” Preacuviosul Părinte Arhimandrit Arsenie Papacioc (1914 – 2011) de la Mănăstirea „Sfânta Maria” Techirghiol - Constanţa... Preacuviosul Părinte Arhimandrit Arsenie Papacioc s-a născut la 15 august anul 1914, în localitatea Misleanu, comuna Perieţi, judeţul Ialomiţa, fiind unul dintre cei mai mari şi mai vestiţi duhovnici români. Din anul 1976, a fost duhovnicul Mănăs... [Vezi tot semnalul]
HEY! Interviu realizat cu actorul şi regizorul creştin Dan Puric...
”Suntem un Neam suferind care trebuie să învețe să se ridice în numele lui Hristos la demnitatea creștină!” Interviu realizat cu actorul şi regizorul creştin Dan Puric Stelian Gomboş - Domnule Dan Puric numele Dumneavoastră nu mai are nevoie de nici o prezentare. Sunteţi considerat pe drept cuvânt un Petre Ţuţea al acestui început de veac! Dan Puric - Este prea mult! Stelian Gomboş - Fără a fi prea indiscret, având în vedere faptul că aveţi o conferinţă şi o carte cu tema “Cine suntem... [Vezi tot semnalul]
HEY! Dialog de suflet cu Maestrul Tudor Gheorghe…
Despre sentimentul naţional, despre bucuria de a fi roman şi privilegiul de a fi creştin… Dialog de suflet cu Maestrul Tudor Gheorghe… Maestrul Tudor Gheorghe spune că, de frică şi din nevoia de a cataloga, unii dintre români se grăbesc să condamne orice demers de asumare a istoriei naţionale. Demnitate. Aceasta ar putea fi cea mai scurtă caracterizare a maestrului Tudor Gheorghe. Privindu-l, mulţi dintre noi intuiesc că românii pot avea şi alt profil social. Spectacolele semnate de către T... [Vezi tot semnalul]
HEY! Din Confesiunile unui mare Artist – Dialog de suflet cu Maestrul nepereche Grigore Leşe...
“Omul cântă ca să se împace cu lumea şi cu Dumnezeu” – Din Confesiunile unui mare Artist – Dialog de suflet cu Maestrul nepereche Grigore Leşe... Grigore Leşe este un artist desăvârşit. Dumnezeu l-a înzestrat cu un glas răscolitor, cu talent şi sensibilitate; şi pentru că a socotit, pesemne, că nu i-a dăruit destule, i-a mai dat o minte ascuţită, o seriozitate aproape germanică şi o dorinţă neostoită de autoperfecţionare. Toate aceste calităţi, care foarte rar se găsesc înmănuncheate într-u... [Vezi tot semnalul]
HEY! Interviu cu Domnul Prof. Univ. Dr. Ilie Bădescu...
“În măsura în care, în viața zilnică a fiecăruia, triumfă trăirea în Dumnezeu, viața lor are profunzime, căci are sens”... Interviu cu Domnul Prof. Univ. Dr. Ilie Bădescu – Directorul Institutului de Sociologie al Academiei Române Domnul Prof. Univ Dr. Ilie Bădescu s-a născut în data de 09.05.1948, în localiteatea Luncaviţa din judeţul Caraş Severin şi este doctor în sociologie, profesor universitar şi cercetător. Este director al Institutului de Sociologie al Academiei Române din anul ... [Vezi tot semnalul]
HEY! Pelerinajul – o călătorie spiritual – duhovnicească de la moarte la Viaţă, de pe pământ în Cer…
Pelerinajul – o călătorie spiritual – duhovnicească de la moarte la Viaţă, de pe pământ în Cer… Concepţia, abordarea, pesrspectiva şi viziunea Sociologului şi Cercetătorului Mirel Bănică, cu privire la acest interesant fenomen, generator de miracol… Motto: „Mirel Bănică ne-a dat un cuprinzător şi emoţionant portret colectiv al pelerinilor români creştini-ortodocşi din România ultimilor ani. Bibliografia despre pelerinaje se îmbogăţeşte cu o lucrare solidă de antropologie a practicilor religi... [Vezi tot semnalul]
HEY! Material - Despre Creştinismul arab, între tradiţie şi teritorialitate…
Despre Creştinismul arab, între tradiţie şi teritorialitate… Încercarea de a vorbi despre creştinii din Orientul Mijlociu, sau mai bine zis despre arabii creştini încadraţi în lumea musulmană începând cu secolul al VII-lea, poate părea un lucru îndepărtat de spaţiul geografic tradiţional creştin. Ce au însemnat arabii în istoria umanităţii, se cunoaşte foarte bine, au realizat lucruri remarcabile în domenii dintre cele mai diverse, plecând de la descoperirile arheologice şi continuând ... [Vezi tot semnalul]
Colectia Hey!
Din seria „Pro Memoria – Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului” Zece ani de la trecerea la cele veşnice a Preafericitului Părinte Teoctist Arăpaşu – Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române (19...
Urare, gratitudine şi admiraţie – Părintele Paroh Daniel Goga de la Biserica „Sf. Ier. Nicolae şi Sf. Antonie cel Mare” din cartierul bucureştean Titan – la împlinirea a cincizeci de ani de viaţă pământească pilduitoar...
Biserica “Sfântul Antonie cel Mare” Titan – Bucureşti – scurtă prezentare (micromonografie) I. Arhiepiscopia Bucureştilor I. 3. Protoieria Sector 3 – Bucureşti I. 3. 27. Parohia “Sf. Antonie cel Mare” Titan (Protieria sector 3 – Bucureşti) ...
Părintele Ic. Stavr. Gheorghe Nemeş la ceas aniversar – cincizeci de ani de slujire sacerdotală, preoţească, pastorală şi misionară, admirabilă, vrednică, elegantă, frumoasă, bogată şi binecuvântată…  De unde sunteţi, de loc, Domnule G...
Părintele Ic. Stavr. şi Paroh Vasile Bota la ceas aniversar – cincizeci de ani de viaţă pământească şi peste douăzeci de ani de slujire sacerdotală, preoţească, pastorală şi misionară, rodnică, admirabilă, vrednică, elegantă, frumoasă, bogată şi b...
Biserica „Sf. Ap. Andrei” din municipiul Oradea, judeţul Bihor – oază duhovnicească de dăinuire, propovăduire şi slujire autentică, rodnică şi binecuvântată... Biserica despre care voi vorbi puţin, în cele ce...
Data lansarii colectiei   08.05.2017

Colectia include    135 semnale HEY!